Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'kutu_scripts' not found or invalid function name in /home/pinkwoma/4eks.net/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Roblox Rekor Gelire Ulaştı

Roblox Rekor Gelire Ulaştı

 Roblox Rekor Gelire Ulaştı

Roblox oyunu, resmen halka açıklanmış ve New York Borsası’na girişi yapılmıştır. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada Google Play ve App Store platformları içerisinde 2.5 milyar dolarlık bir gelire ulaştıkları açıklanmıştır. Bu elde edilen gelir ise rekor bir başarıya imza atmıştır. Firma ayrıca kazanılmış olan bu gelirin 1.2 milyar dolarlık kısmının yalnızca 2020 yılına ait olduğunu da vurguladı.

Roblox oyunu içerisindeki oyun seçenekleri ve çeşitliliği ile birçok insan tarafından sık bir şekilde oynanmaya devam etmektedir. Roblox, 10 Mart tarihinde nihayet doğrudan listeleme yaparak amacına ulaştı. Listeleme yolunu halka pek çok gecikmenin ardında sonunda başarmıştır.

Roblox oyunu ile ilgili CNN tarafından yapılan açıklamalarda Roblox ortağı ve aynı zamanda CEO’su David Baszucki açıklamalarda bulunmuştur. Baszucki’nin yaptığı açıklamada ‘’ Bizim açımızdan doğrudan listeleme doğru yol olarak görünüyordu. Böylelikle bütün topluluğu bir araya getirmeyi istedik. Bundan dolayı da herkes ticaret açılışında fiyat konusunda aynı miktarı kullanacak ‘’ ifadelerini kullandı.

Roblox Gelirlerinin Çoğu Amerika’dan

Roblox oyunu, mobil platformlarda geçerli olan 2 milyar dolar barajını geçen senenin Ekim ayında gerçekleştirmiştir. Roblox oyununu oynamak ücretsiz olmasına karşın bütün gelirlerini oyun içerisinde para birimi olan Robux üzerinden elde etmiştir. Oyuncular diğer platformlar üzerinden de harcama yapabilmektedirler. Ayrıca Roblox’un satışlarının büyük bir kısmı ya Google Play ya da App Store platformları üzerinden geldi. Öte yandan ise ABD’li oyuncular oluşan bu mobil gelirinin yaklaşık yüzde 65’lik bir kısmını oluşturdu. 

Halka açıklandıktan ve pek çok gecikmenin hemen ardından, nihayet Roblox 10 Mart tarihinde doğrudan listeleme yöntemi amacına ulaştı. CNN tarafından yapılan açıklamalara göre New York Borsası, hisse başına firmaya 45 dolarlık referans bir fiyat belirlemiştir. Bununla beraber hisse senedi, piyasa kapanışı ile kıyaslandığında hemen hemen yüzde 55’lik bir miktarda artarak 69.50 dolara kadar yükseldi. Bu da firmanın listeleme yönteminde 45 milyar doları aşarak Take Two ve EA gibi endüstri devletlerin çok daha yüksek bir değer sahibi olduğu anlamına gelmektedir.

 

Toplam 1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir